„Biała lista” kont bankowych przedsiębiorców

21 listopada 2019

Na pewno każdy już słyszał o czymś takim jak „biała lista”. Niestety, nie każdy wie o co w tym chodzi. A tak się składa, że sprawa dotyczy każdego przedsiębiorcy, a nie tylko czynnych podatników VAT. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić prostymi słowami co to jest „biała lista” i z jakimi konsekwencjami musimy się liczyć.

Otóż, „bała lista” jest to spis kont bankowych wszystkich firm, które są czynnymi podatnikami VAT. Lista ma na celu weryfikację kontrahenta oraz dokonywanie bezpiecznych transakcji. I dotyczy tylko firmowych kont bankowych. Prywatne nie powinny się na niej znaleźć.

Innymi słowy, firma, która jest czynnym podatnikiem VAT (niezależnie od tego jaką ma formę, czy jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę z o.o.), powinna mieć swoje firmowe konto w banku. Takie konto powinno być zgłoszone do urzędu skarbowego. Jednoosobowa działalność gospodarcza zgłasza konto przez CEIDG.

Potem, taki numer trafia na „białą listę”. Gdy chcemy zapłacić za jakąś fakturę, to powinniśmy najpierw sprawdzić jaki numer konta bankowego widnieje na liście (czy aby na pewno jest zgodny z numerem na fakturze) i zrobić przelew na konto z „białej listy”, a nie na konto z faktury, jeśli jest inne.

Ta zasada bezwzględnie wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Jeśli nie będziemy jej przestrzegać, to będziemy mieć kłopoty. Przede wszystkim naszym kosztem będzie kwota z faktur do 15 tys. zł, a powyżej kosztem już nie będzie. Innymi słowy: jeśli zapłacimy za faktury 20 tys. zł, to tylko 15 tys. zł jest naszym kosztem, a pozostałe 5 tys. zł tym kosztem nie będzie.

Oczywiście system można ominąć. Jeśli dokonamy wpłaty na inne konto niż na „białej liście”, to w ciągu 3 dni musimy ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.

Jest jeszcze jeden „haczyk”. Należy brać pod uwagę wszystkie zakupy w skali miesiąca od wszystkich kontrahentów będących czynnymi podatnikami VAT. Czyli płacąc każdą fakturę, trzeba sprawdzić każdego kontrahenta. I księgowa tego za nas nie zrobi, to jest obowiązek przedsiębiorcy. I jego obowiązkiem jest też opisać fakturę, jeśli zostanie zapłacona na inne konto niż z „białej listy”. Jeśli w ciągu miesiąca zrobimy zakupy na kwotę większą niż 15 tys. zł, to faktury, które zostały opłacone na inne konto niż na „białej liście” nie będą księgowane w koszty.

„Biała lista” obowiązuje już od 1 września 2019, ale na razie nie ma żadnych sankcji za zrobienie przelewu na inne konto. Od stycznia to się zmieni.

To wszystko działa też w drugą stronę. Jeśli ja, jako przedsiębiorca, jestem czynnym podatnikiem VAT, to powinnam założyć firmowe konto w banku, zgłosić je w CEIDG i dopilnować by znalazło się na „białej liście”, tak by mój kontrahent mógł mi zapłacić za moje usługi/towar.

Co znaczy „dopilnować”? Czasem tak bywa, że umieszczenie konta na „białej liście” trwa więcej niż dzień lub dwa. Jeżeli po tygodniu naszego konta nadal tam nie ma, to niestety trzeba zacząć dzwonić po urzędach skarbowych.

Podsumowując: każda firma, która jest czynnym podatnikiem VAT powinna mieć firmowe konto bankowe, które znajdzie się na „białej liście”. A płacąc za nasze zakupy, powinniśmy najpierw sprawdzić, jakie konto naszego kontrahenta znajduje się na „białej liście”.

W związku z tymi zmianami proponuję, aby upewnić się czy nasze FIRMOWE konta bankowe znajdują się na „białej liście”. Poniżej umieszczam linki, gdzie można ich szukać. Wystarczy tylko wpisać NIP firmy i gotowe. Tylko pamiętajcie, na liście znajdują się tylko czynni podatnicy VAT, a ci, którzy nie są zgłoszeni do VAT, to ich tam nie będzie. Przynajmniej jeszcze…

„Białą listę” znajdziemy na stronie ministerstwa finansów

https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

oraz na stronie CEIDG

https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Wynajem mieszkania prywatnego

Wynajem mieszkania prywatnego – formy rozliczenia podarku dochodowego Zastanawiałam się od czego zacząć ten artykuł

Mikrorachunek Podatkowy

Mikrorachunek podatkowy Każdy przedsiębiorca kojarzy indywidualny rachunek bankowy, na który przelewane są składki do ZUS.