Jednolity Plik Kontrolny – JPK

25 lipca 2018

Jednolity Plik Kontrolny JPK – kolejne zmiany i obowiązki.

Od 1 stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mają obowiązek wysyłać strukturę JPK_VAT razem z deklaracją VAT-7. Podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem kwartalnie, również co miesiąc przesyłają JPK_VAT.

Innymi słowy, każdy kto składa deklarację VAT-7 (lub VAT-7K) musi równocześnie przesyłać do urzędu skarbowego rejestry VAT zakupu i sprzedaży. To jest obowiązkowe.

Natomiast od 1 lipca 2018 roku zostały wprowadzone w życie kolejne struktury JPK. One w pewnym stopniu dotyczą również przedsiębiorców, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT. Ich przesyłanie nie jest obowiązkowe. Należy przekazać je dopiero na wyraźne żądanie urzędu skarbowego.

Mimo, że nie są obowiązkowe, to już teraz warto wiedzieć jakie to są struktury i czy nasze programy księgowe i do wystawiania faktur są przygotowane do ich utworzenia i wysłania. Tak, kończy się okres wystawiania faktur ręcznie, najlepiej od razu znaleźć sobie jakiś darmowy program, który spełni wszystkie nasze wymogi.

Wprowadzane struktury JPK można podzielić na dwie grupy w zależności od tego, jaką księgowość prowadzi firma.

Przedsiębiorstwa rozliczające się przy pomocy ryczałtu ewidencjonowanego lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów:

JPK_FA – jednolity plik kontrolny faktur, JPK_PKPIR – jednolity plik kontrolny podatkowej księgi przychodów i rozchodów, JPK_EWP – jednolity plik kontrolny ewidencji przychodów, JPK_MAG – jednolity plik kontrolny stanów magazynowych, JPK_WB – jednolity plik kontrolny wyciągów bankowych.

Przedsiębiorstwa rozliczające się za pomocą ksiąg rachunkowych (ksiąg handlowych):

JPK_FA – jednolity plik kontrolny faktur, JPK_KR – jednolity plik kontrolny ksiąg rachunkowych, JPK_WB – jednolity plik kontrolny wyciągów bankowych, JPK_MAG – jednolity plik kontrolny stanów magazynowych.

Od 1 lipca każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości swojej firmy będzie musiał utworzyć którąś ze struktur JPK na żądanie urzędu skarbowego. I ma na to tylko trzy dni.

Struktury JPK_VAT, PKPIR, EWP, KR są tworzone przez biura rachunkowe z programów księgowych. Oczywiście, jeśli przedsiębiorca rozlicza swoją księgowość w biurze rachunkowym. Jeśli nie, to musi mieć pewność, że jego program księgowy podoła zadaniu.

Strukturę JPK_MAG należy utworzyć z programu komputerowego, który służy do prowadzenia gospodarki magazynowej. Dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy mają takie programy i z nich korzystają.

Strukturę JPK_FA należy utworzyć z programu komputerowego, który służy do wystawiania faktur. Innymi słowy, koniec z wystawianiem faktur ręcznie.

Strukturę JPK_WB należy pozyskać z swojego banku, w którym ma się konto. I tu jest mały haczyk. Nie ważne, że przedsiębiorca korzysta z konta prywatnego i nie ma żadnego tzw. firmowego. Jeśli urząd sobie zażyczy, należy przygotować pliki JPK wyodrębniając tylko przelewy dotyczące działalności.

Jak można się domyśleć, zmiany są wprowadzone po to, by urząd skarbowy miał wgląd w każdą sferę księgowości. By urzędnicy mogli przeprowadzić kontrolę zdalnie, bez przychodzenia do firmy lub biura rachunkowego. I oczywiście po to, by uszczelnić system podatkowy.

Na dzień dzisiejszy nowe struktury nie są obowiązkowe, a co przyniesie przyszłość – zobaczymy.

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Wynajem mieszkania prywatnego

Wynajem mieszkania prywatnego – formy rozliczenia podarku dochodowego Zastanawiałam się od czego zacząć ten artykuł

Mikrorachunek Podatkowy

Mikrorachunek podatkowy Każdy przedsiębiorca kojarzy indywidualny rachunek bankowy, na który przelewane są składki do ZUS.