Split Payment – kogo dotyczy i o co chodzi?

18 lipca 2018

1 lipca 2018 roku wszedł w życie mechanizm podzielnej płatności, czyli split payment. Jest to kolejny sposób zwalczania wyłudzeń podatku VAT, innymi słowy, uszczelnienia systemu podatkowego.

Split payment dotyczy osób, które są czynnymi podatnikami VAT. Tych, którzy płacą (lub nie) podatek VAT i co miesiąc składają deklarację VAT-7 (lub co kwartał VAT-7K). Nie dotyczy osób, które są zwolnione z podatku VAT podmiotowo lub przedmiotowo. Ja korzystam ze zwolnienia z art.113, więc mnie split payment nie dotyczy. Ale tylko w przypadku moich faktur sprzedażowych. Natomiast bez problemu tą metodą mogę płacić za faktury kosztowe.

O co w tym chodzi? Każdy podatnik VAT posiadający konto w banku tzw. firmowe będzie miał założone subkonto na VAT. Za nas zrobi to nasz bank bez dodatkowych kosztów. Czyli mamy główne konto firmowe z pełnym dostępem oraz subkonto na VAT z dostępem ograniczonym.

Przedsiębiorca, czyli ja, wystawia fakturę sprzedażową (np. z stawką 23%) płatną przelewem. Kontrahent dostaje tą fakturę i chce ją zapłacić. Robiąc przelew może, ale nie musi, zaznaczyć jaki przelew chce wykonać. Zwykły, czyli cała kwota z faktury jest przelewana na nasze główne konto. Lub za pomocą podzielnej płatności, czyli kwota netto trafia na główne konto, kwota VAT trafia na subkonto VAT. W tym przypadku kontrahent musi wpisać jaka jest kwota netto, jaka jest kwota VAT i za jaką fakturę płaci.

Teraz ja, przedsiębiorca, który dostał zapłatę za swoją fakturę metodą podzielnej płatności, mam ulokowane pieniądze na dwóch kontach. Na głównym koncie mam nieograniczony dostęp do środków, ale na subkoncie już nie.

Co teraz mogę zrobić? Mogę zapłacić swoją fakturę kosztową również za pomocą metody podzielnej płatności. Wtedy system bankowy pobierze kwotę netto z głównego konta, a kwotę VAT z środków zgromadzonych na subkoncie VAT.

Jak widać środki zgromadzone na subkoncie VAT można wykorzystać do zapłaty podatku VAT z faktur kosztowych. I można uregulować należności względem urzędu skarbowego (tylko podatek VAT).

Natomiast, żeby odzyskać pieniądze zdeponowane na subkoncie VAT, należy wystąpić z pisemnym wnioskiem do urzędu skarbowego. Ten ma 60 dni na rozpatrzenie sprawy i odpowiedź. Jeśli urząd będzie miał chociaż mgliste podejrzenie, że podatnik chce się migać od zapłaty podatku, to zgody nie udzieli.

Kogo nie dotyczy split payment? Osób fizycznych, które nie mają działalności gospodarczej. Przedsiębiorców, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT (tylko w przypadku faktur sprzedażowych). Przedsiębiorców, którzy nie posiadają w banku konta tzw. firmowego (tylko prywatne). Nie dotyczy zapłaty za faktury w innej walucie niż PLN. Oraz jeśli pomiędzy przedsiębiorcami została podpisana umowa na dostawę towaru/usługi z szczególnym uwzględnieniem formy zapłaty.

Sama jestem ciekawa jak będzie wyglądała praktyka stosowania podzielnej płatności. I jak będą wyglądały wyciągi bankowe. Ale o tym przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni.

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Wynajem mieszkania prywatnego

Wynajem mieszkania prywatnego – formy rozliczenia podarku dochodowego Zastanawiałam się od czego zacząć ten artykuł

Mikrorachunek Podatkowy

Mikrorachunek podatkowy Każdy przedsiębiorca kojarzy indywidualny rachunek bankowy, na który przelewane są składki do ZUS.