Mikrorachunek Podatkowy

10 grudnia 2019

Mikrorachunek podatkowy

Każdy przedsiębiorca kojarzy indywidualny rachunek bankowy, na który przelewane są składki do ZUS. Teraz takie rozwiązanie wprowadza Urząd Skarbowy.

Już od 1 stycznia 2020 roku nasze podatki PIT, VAT, CIT będziemy zobligowani przelewać na nasz indywidualny rachunek bankowy w Urzędzie Skarbowym. Podatki PIT, są to wszystkie podatki dochodowe: PIT-5, PIT-5L, PPE i PIT-4. Podatki VAT, to VAT-7 i VAT-7k. Na ten rachunek będziemy również przelewać opłaty niedotyczące podatków: opłata skarbowa, należności celne, grzywny, mandaty, kary porządkowe i pieniężne.

I tu pojawia się malutki kłopot organizacyjny. ZUS przesyła do nas listy z numerem konta, a Urząd Skarbowy nie będzie tego robił. Sami musimy pozyskać ten numer.

Wystarczy, że wejdziemy na stronę https://www.podatki.gov.pl i od razu na stronie tytułowej zobaczymy napis „Mikrorachunek podatkowy” oraz guzik „Generuj”. To jest generator rachunku bankowego. Wystarczy wpisać PESEL lub NIP i przycisnąć „Generuj”.

Wygenerowany numer rachunku można sobie wydrukować. To co jest ważne, w numerze rachunku bankowego jest ukryty nasz numer NIP lub PESEL.

Generator rachunków działa przez 24/7, więc o każdej porze dnia i nocy można to zrobić.

Pozyskanie tego numeru zajęło mi 30 sekund. Dosłownie.

A teraz kilka bardzo ważnych uwag:

  1. jeśli jesteś przedsiębiorcą (masz firmę) lepiej użyć NIP’u do generacji rachunku;

  2. nie pomyl się w wpisywaniu cyfr, bo jesteś odpowiedzialny za prawidłowe wygenerowanie rachunku;

  3. NIE korzystaj z innych stron internetowych, maili ani SMS’ów, które na pewną będą próbą wyłudzenia;

  4. wygenerowanie rachunku do przelewu podatków jest BEZPŁATNE;

  5. numer rachunku zawsze będzie taki sam, bo będzie powiązany z numerem NIP lub PESEL.

Z tak pozyskanego numeru rachunku będziemy korzystać już od 1 stycznia 2020 roku. Jeżeli po tym terminie zapłacimy nasz podatek na stary numer konta bankowego w Urzędzie Skarbowym, to spowoduje, że nie zostanie dopełniony obowiązek podatkowy. Innymi słowy, Urząd Skarbowy nie zaliczy nam tej wpłaty.

Niezależnie od tego, którego roku dotyczy zapłacony podatek, po 1 stycznia 2020 roku musimy go zapłacić na nasz, prywatny mikrorachunek podatkowy. Czyli już podatki za grudzień płacimy na nowy rachunek.

A co, jeśli się pomylimy i przelew pójdzie na inny rachunek? Jeśli zrobimy przelew na stary rachunek Urzędu Skarbowego, to bank powinien nam go zwrócić. Natomiast jeśli wpłacimy podatek na zły numer, to powinniśmy pójść do Urzędu Skarbowego i to wyjaśnić. A jak nie pójdziemy, to Urząd i tak nas wezwie do wyjaśnień.

Pozostała jeszcze kwestia zaległości podatkowych. Są trzy możliwości zaksięgowania naszego wpłaconego podatku:

  1. zaksięgowanie na poczet podatku, który został wskazany w przelewie;

  2. jeśli minął termin spłaty zaległości, to zapłacony podatek zostanie zaksięgowany na najstarszą zaległość w danej grupie podatkowej (np. robimy przelew na PIT-5, a zalegamy z którymś podatkiem PIT-5, to nasz przelew zostanie zaksięgowany na najstarszy zaległy podatek PIT-5);

  3. robimy przelew bez wskazania, na który podatek – przelew zostanie zaksięgowany na najstarszą zaległość w dowolnej grupie podatkowej (np. chciałam zrobić przelew na PIT-5, ale nie zrobiłam wskazania na ten podatek, więc system zaksięgował moją wpłatę na najstarszą zaległość, czyli VAT-7).

I na koniec należy podkreślić: założenie mikrorachunku podatkowego dotyczy KAŻDEGO! Każdego kto płaci podatek dochodowy lub VAT.

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Wynajem mieszkania prywatnego

Wynajem mieszkania prywatnego – formy rozliczenia podarku dochodowego Zastanawiałam się od czego zacząć ten artykuł

Mikrorachunek Podatkowy

Mikrorachunek podatkowy Każdy przedsiębiorca kojarzy indywidualny rachunek bankowy, na który przelewane są składki do ZUS.