Mikrorachunek podatkowy dla osób fizycznych

13 grudnia 2019

Mikrorachunek Podatkowy – dla osób nie będących przedsiębiorcami

Po opublikowaniu mojego ostatniego artykułu o Mikrorachunku Podatkowym (który znajdziecie tu: http://martini.net.pl/mikrorachunek-podatkowy ), pojawiły się pytania i wątpliwości: a co z osobami, które nie są przedsiębiorcami (osobami fizycznymi, czyli zwykłymi ludźmi)? Czy ich też to dotyczy? Przecież zdarza im się płacić różne podatki, więc co teraz mają zrobić?

Postanowiłam rozwiać wątpliwości i napisać artykuł skierowany do osób, które nie są przedsiębiorcami.

Przypadek 1: osoba zatrudniona na umowę o pracę, zlecenie, dzieło

Jest to jedyne źródło dochodu. Od tych umów odprowadzany jest podatek dochodowy. Ale robi to za nas nasz pracodawca. Czyli to na nim spoczywa obowiązek założenia własnego mikrorachunku do płacenia podatków. Pracownik nie musi tego robić.

Przypadek 2: w zeznaniu rocznym wyszedł podatek do zapłaty

Po 1 stycznia 2020 roku, gdy zostanie zrobione zeznanie roczne i wyjdzie jakiś podatek do zapłaty, to TRZEBA założyć własny mikrorachunek podatkowy. Jak to zrobić, opisałam w wcześniejszym artykule. Natomiast, ważne jest, że taki rachunek generujemy z własnym PESEL’em.

Przypadek 3: w zeznaniu rocznym wyszedł podatek do zwrotu

Jakiekolwiek zwroty wynikające z sporządzenia zeznania rocznego, będą oddawane na nasze prywatne/osobiste konta. Zwroty nie mają nic wspólnego z mikrorachunkiem podatkowym i go nie dotyczą, więc NIE trzeba go posiadać.

Przypadek 4: najem mieszkania/lokalu prywatnego

Z tego tytułu najczęściej mamy jakiś podatek do zapłaty. Może to być PPE lub PIT-5. W takim przypadku TRZEBA założyć własny mikrorachunek podatkowy i na niego wpłacać podatek, który nam wyszedł. Oczywiście z PESEL’em.

Przypadek 5: podatek od darowizn i spadków (PCC)

Taki podatek nadal będzie płacony na właściwe konto Urzędu Skarbowego. Można je znaleźć na stronie internetowej danego urzędu. Podsumowując: w przypadku zapłaty PCC NIE trzeba mieć własnego mikrorachunku podatkowego.

Przypadek 6: opłaty skarbowe, grzywny i mandaty

Najpierw małe wyjaśnienie: opłaty skarbowe są wtedy gdy chcemy coś uzyskać z Urzędu Skarbowego i każą nam zapłacić za taką informację 😉

Grzywny i mandaty, gdy się postaramy by Urząd Skarbowy nas ukarał 😉

W obu przypadkach TRZEBA mieć założony mikrorachunek podatkowy. Oczywiście z PESEL’em.

Przypadek 7: spadki, darowizny, zapisy i odsetki od lokat – wszystko co jest związane z Skarbem Państwa

Osobiście nie spotkałam nikogo, kto by miał jakieś powiązania z pieniędzmi Skarbu Państwa, ale w takim przypadku TRZEBA mieć założony mikrorachunek podatkowy. Również z PESEL’em.

Przypadek 8: podatek od nieruchomości

Muszę o tym wspomnieć. Chociaż jest to „podatek” to nie płaci się go do Urzędu Skarbowego, tylko do Urzędu Miasta/Gminy. Tu nadal obowiązują stare numery rachunków bankowych wskazanych w decyzjach do zapłaty. Czyli NIE trzeba zakładać mikrorachunku podatkowego.

Przypadek 9: dochody z sprzedaży majątku, rzeczy i praw, o ile ustawa nie mówi inaczej

Najczęściej jest to sprzedaż nieruchomości. Wtedy trzeba złożyć PIT-39, w którym się deklaruje, że zarobione pieniądze zostaną wydane na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat. Po tym czasie trzeba sprawę zweryfikować. Może się zdarzyć, że pieniędzy z sprzedaży nie wydamy w całości. Wtedy ta różnica jest do opodatkowania. Taki podatek należy wpłacić do Urzędu Skarbowego. I na to jest potrzebny mikrorachunek podatkowy z PESEL’em.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania i pomysły, to chętnie się z nimi zapoznam i uzupełnię listę.

Przypomnę tylko, że opisuję stan prawny na dzień dzisiejszy. Czy raczej na dzień 1 stycznia 2020 roku 😉 Natomiast, przy tempie zmian jakie mamy w prawie, sytuacja może się diametralnie zmienić w każdą stronę o każdej porze dnia i nocy 😉

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Wynajem mieszkania prywatnego

Wynajem mieszkania prywatnego – formy rozliczenia podarku dochodowego Zastanawiałam się od czego zacząć ten artykuł

Mikrorachunek Podatkowy

Mikrorachunek podatkowy Każdy przedsiębiorca kojarzy indywidualny rachunek bankowy, na który przelewane są składki do ZUS.